hello 2.6.90 - en to et translation catalogue (28 entries)

en: %s: extra operand: %s
et: %s: liigne operand: %s

en: Try `%s --help' for more information.
et: Lisainfo saamiseks proovige `%s --help'

en: hello, world
et: tere kõik

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
et: +-----------+
    | Tere kõik |
    +-----------+

en: Hello, world!
et: Tere kõik!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
et: Kasuta: %s [VÕTI]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
et: Väljasta sõbralik, muudetav tervitus.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
et:   -h, --help          esita see abiinfo ja lõpeta töö
      -v, --version       esita versiooniinfo ja lõpeta töö

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
et:   -t, --traditional      kasuta traditsionaalset tervituse vormi
      -n, --next-generation  kasuta järgmise põlvkonna tervituse vormi
      -g, --greeting=TEKST   määra tervitustekst

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
et: Palun teatage vigadest aadressil: %s

en: Report %s bugs to: %s
et: Palun teatage %s vigadest aadressil: %s

en: %s home page: <%s>
et: %s kodulehekülg: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
et: %s kodulehekülg: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
et: Üldine abiinfo GNU tarkvara kohta: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
et: Autoriõigus (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Litsents GPLv3+: GNU GPL versioon 3 või uuem <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>
    See on vaba tarkvara. Garantii puudub vastavalt seadustega määratud piiridele.

en: Unknown system error
et: Tundmatu süsteemi viga

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
et: %s: võti '--%s' ei luba argumenti

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
et: %s: võti '%c%s' ei luba argumenti

en: %s: option '--%s' requires an argument
et: %s: võti '--%s' nõuab argumenti

en: %s: unrecognized option '--%s'
et: %s: tundmatu võti '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
et: %s: tundmatu võti '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
et: %s: vigane võti -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
et: %s: võti nõuab argumenti -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
et: %s: võti  '-W %s' on segane

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
et: %s: võti '-W %s' ei luba argumenti

en: %s: option '-W %s' requires an argument
et: %s: võti '-W %s' nõuab argumenti

en: write error
et: viga kirjutamisel

en: memory exhausted
et: mälu on otsas
