GNU hello 2.4.90 - en to eo translation catalogue (28 entries)

en: %s: extra operand: %s
eo: %s: kroma argumento: %s

en: Try `%s --help' for more information.
eo: Provu '%s --help' por pli da informoj.

en: hello, world
eo: saluton, mondo

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
eo: +-----------------+
    | Saluton, mondo! |
    +-----------------+

en: Hello, world!
eo: Saluton, mondo!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
eo: Uzado: %s [OPCIO]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
eo: Eltajpi amikan, adapteblan saluton.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
eo:   -h, --help          montri ĉi tiun helpon kaj eliri
      -v, --version       montri version kaj eliri

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
eo:   -t, --traditional       uzi tradician salut-formon
      -n, --next-generation   uzi novgeneracian salut-formon
      -g, --greeting=TEKSTO   uzi TEKSTOn kiel la salutmesaĝon

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
eo: Raportu cimojn al: %s

en: Report %s bugs to: %s
eo: Raportu %s-cimojn al: %s

en: %s home page: <%s>
eo: %s hejmpaĝo: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
eo: %s hejmpaĝo: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
eo: Ĝenerala helpo pri GNU-programoj: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
eo: Kopirajto (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Rajtigilo GPLv3+: GNU-GPL versio 3 aŭ posta <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ĉi tio estas libera programo: vi rajtas ŝanĝi kaj pludoni kopiojn.
    Estas NENIA GARANTIO, laŭ la grado leĝe permesata.

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistemeraro

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio '--%s' ne allasas argumenton

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio '%c%s' ne allasas argumenton

en: %s: unrecognized option '--%s'
eo: %s: nerekonata opcio '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
eo: %s: nerekonata opcio '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
eo: %s: nevalida opcio -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio '-W %s' estas plursenca

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio '-W %s' ne allasas argumenton

en: write error
eo: skriberaro

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
eo: “

en: '
eo: ”

en: memory exhausted
eo: memoro elĉerpiĝis
