hello 2.0.50 - en to gl translation catalogue (17 entries)

en: Try `%s --help' for more information.
gl: Escriba `%s --help' para obter máis información.

en: hello, world
gl: ola, mundo

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
gl: +--------------+
    | ¡Ola, mundo! |
    +--------------+

en: Hello, world!
gl: ¡Ola, mundo!

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
gl:   -h, --help          amosar esta axuda e saír
      -v, --version       amosar información sobre a versión e saír

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
gl: Informe dos erros no programa a <%s>.
    Informe dos erros na traducción a <proxecto@trasno.net>.

en: %s: option `%s' is ambiguous
gl: %s: a opción `%s' é ambigua

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `--%s' non admite un argumento

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `%c%s' non admite un argumento

en: %s: option `%s' requires an argument
gl: %s: a opción `%s' precisa dun argumento

en: %s: unrecognized option `--%s'
gl: %s: opción `--%s' non recoñecida

en: %s: unrecognized option `%c%s'
gl: %s: opción `%c%s' non recoñecida

en: %s: illegal option -- %c
gl: %s: opción non válida -- %c

en: %s: invalid option -- %c
gl: %s: opción non válida -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
gl: %s: a opción precisa dun argumento -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
gl: %s: a opción `-W %s' é ambigua

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `-W %s' non admite un argumento
