hello 2.4.90 - en to fi translation catalogue (28 entries)

en: %s: extra operand: %s
fi: %s: lisätoiminto: %s

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja saat komennolla "%s --help"

en: hello, world
fi: terve maailma

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
fi: [Huom: Parhaan näkymän saat käyttämällä UTF-8-merkistöä.]
    ┌────────────────┐
    │ Terve maailma! │
    └────────────────┘

en: Hello, world!
fi: Terve maailma!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
fi: Tulosta ystävällinen, muokattava tervehdys.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
fi:   -h, --help          näyttää tämän ohjeen ja poistuu
      -v, --version       näyttää versiotiedot ja poistuu

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
fi:   -t, --traditional       käyttää perinteistä tervehdysmuotoa
      -n, --next-generation   käyttää uuden polven tervehdysmuotoa
      -g, --greeting=TEKSTI   käyttää TEKSTIä tervehdyksenä

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
fi: Kerro vioista (englanniksi) osoitteeseen: %s
    Suomennoksen vioista voit ilmoittaa listalle <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: Report %s bugs to: %s
fi: Kerro %s-vioista (englanniksi) osoitteeseen: %s

en: %s home page: <%s>
fi: %s-kotisivu: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fi: %s-kotisivu: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fi: Yleisiä ohjeita GNU-ohjelmistojen käytöstä: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai uudempi <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Tämä on vapaa ohjelmisto: sinulla on vapaus muuttaa tai levittää tätä.
    Tälle ohjelmistolle EI myönnetä takuuta lain sallimissa rajoissa.

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”--%s” ei salli argumenttia

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%c%s” ei salli argumenttia

en: %s: unrecognized option '--%s'
fi: %s: tuntematon valitsin ”--%s”

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fi: %s: tuntematon valitsin ”%c%s”

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin tarvitsee argumentin -- ”%c”

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”-W %s” on monitulkintainen

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”-W %s” ei salli argumenttia

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
fi: ”

en: '
fi: ”

en: memory exhausted
fi: muisti loppui
