hello 2.1.1 - en to ka translation catalogue (17 entries)

en: Try `%s --help' for more information.
ka: აკრიბეთ `%s --help' დამატებითი ინფორმაციისთვის.

en: hello, world
ka: სალამი მსოფლიოს!

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
ka: +------------------+
    | სალამი მსოფლიოს! |
    +------------------+

en: Hello, world!
ka: სალამი მსოფლიოს!

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
ka:   -h, --help          ამ დახმარების ჩვენება და პროგრამიდან გამოსვლა
      -v, --version       ვერსიის ჩვენება და პროგრამიდან გამოსვლა

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
ka: შეცდომების შესახებ გააგზავნეთ შეტყობინებები <%s>.

en: %s: option `%s' is ambiguous
ka: %s: `%s' პარამეტრი გაურკვეველია

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ka: %s: `--%s' პარამეტრს მნიშვნელობა არ გადაეცემა

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ka: %s: `%c%s' პარამეტრს მნიშვნელობა არ გადაეცემა

en: %s: option `%s' requires an argument
ka: %s: საჭიროა `%s' პარამეტრისთვის მნიშვნელობის გადაცემა

en: %s: unrecognized option `--%s'
ka: %s: უცნობი პარამეტრი `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ka: %s: უცნობი პარამეტრი `--%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
ka: %s: დაუშვებელი პარამეტრი -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ka: %s: არასწორი პარამეტრი -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ka: %s: საჭიროა %c პარამეტრისთვის მნიშვნელობის გადაცემა

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ka: %s: `-W %s' პარამეტრი გაურკვეველია

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ka: %s: `-W %s' პარამეტრს მნიშვნელობა არ გადაეცემა
