hello 2.1.1 - en to fi translation catalogue (25 entries)

en: %s: option `%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin "%s" on monitulkintainen

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "--%s" ei salli argumenttia

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "%c%s" ei salli argumenttia

en: %s: option `%s' requires an argument
fi: %s: valitsin "%s" tarvitsee argumentin

en: %s: unrecognized option `--%s'
fi: %s: tuntematon valitsin "--%s"

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fi: %s: tuntematon valitsin "%c%s"

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin tarvitsee argumentin -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin "-W %s" on monitulkintainen

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "-W %s" ei salli argumenttia

en: Too many arguments
fi: Liian monta argumenttia

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja saat komennolla "%s --help"

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
fi: GNU hello, SE tervehdyksen tulostusohjelma.

note: TRANSLATORS: --help output 2 no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
fi:   -h, --help          näyttää tämän ohjeen ja poistuu
      -v, --version       näyttää versiotiedot ja poistuu

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS, please don't forget to add the contact address for your translation! no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
fi: Kerro vioista (englanniksi) osoitteeseen <%s>.  Suomennoksen vioista
    voit ilmoittaa listalle <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: %s: Incompatible flags: -m and -t
fi: %s: Valintaliput -m ja -t eivät sovi yhteen

en: %s: Who are you?
fi: %s: Kuka olet?

en: %s: Cannot find your mail spool file.
fi: %s: Sähköpostilaatikkoasi ei löydy.

en: Nothing happens here.
fi: Täällä ei tapahdu mitään.

en: hello, world
fi: terve maailma

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
fi: +----------------+
    | Terve maailma! |
    +----------------+

en: Hello, world!
fi: Terve maailma!

en: %s: Virtual memory exhausted
fi: %s: Virtuaalimuisti loppui
