GNU hello 2.8 - en to de translation catalogue (27 entries)

en: Hello, world!
de: Hallo, Welt!

en: %s: extra operand: %s
de: %s: zusätzlicher Operand: %s

en: Try `%s --help' for more information.
de: Versuchen Sie »%s --help« für weitere Informationen.

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
de: Aufruf: %s [OPTION]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
de: Gibt eine freundliche, einstellbare Begrüßung aus.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
de:   -h, --help          Diese Hilfe anzeigen und Programm beenden
      -v, --version       Programmversion anzeigen und Programm beenden

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
de: Melden Sie Fehler an: %s
    Melden Sie Übersetzungsfehler an: <translation-team-de@lists.sourceforge.net>

en: Report %s bugs to: %s
de: Melden Sie Fehler in %s an: %s
    Melden Sie Übersetzungsfehler an: <translation-team-de@lists.sourceforge.net>

en: %s home page: <%s>
de: %s-Homepage: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
de: %s-Homepage: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
de: Allgemeine Hilfe zum Benutzen von GNU-Software: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Unknown system error
de: Unbekannter Systemfehler

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
de: %s: Option »%s« ist mehrdeutig; Möglichkeiten:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
de: %s: Option »--%s« erlaubt kein Argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
de: %s: Option »%c%s« erlaubt kein Argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
de: %s: Option »%s« verlangt ein Argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
de: %s: Unbekannte Option »--%s«

en: %s: unrecognized option '%c%s'
de: %s: Unbekannte Option »%c%s«

en: %s: invalid option -- '%c'
de: %s: Unerlaubte Option -- »%c«

en: %s: option requires an argument -- '%c'
de: %s: Option verlangt ein Argument -- »%c«

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
de: %s: Option »-W %s« ist mehrdeutig

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
de: %s: Option »-W %s« erlaubt kein Argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
de: %s: Option »-W %s« verlangt ein Argument

en: write error
de: Schreibfehler

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
de: »

en: '
de: «

en: memory exhausted
de: Arbeitsspeicher voll.
